Hydrofobowa - hydrofilowa

Zaktualizowano: 24 sty

Różnice i jakie to ma znaczenie.

Cześć!


Czy wiesz, co to są powierzchnie hydrofobowe i hydrofilowe?


Jestem pewien, że tak, choć samo nazewnictwo nie musi być dla Ciebie takie oczywiste.


Nie ma się czego wstydzić.


Bez względu na funkcję, którą pełnisz w organizacji, warto znać pewne zwroty, czy określenia. Te wyżej wymienione należą do nie tyle podstawowych, ile takich o kluczowym znaczeniu.


nauka sprzątania

Warto więc wiedzieć, że...


Oprócz tego, że czyszczone powierzchnie można uszkodzić poprzez niewłaściwie zastosowany środek chemiczny lub zarysować narzędziem, to szkodę możemy wyrządzić jeszcze poprzez stosowanie nieodpowiedniej ilości wody podczas czyszczenia.


Tutaj kluczowym elementem jest, to jaka powierzchnia jest czyszczona.


Istnieją powierzchnie bardziej i mniej chłonne. Wchłanianie wilgoci przez materiał lub jego wiązanie się z wodą nazywamy zjawiskiem higroskopijności.


Jeśli powierzchnia, taka jak na przykład drewniany olejowany parkiet lub beton, ma skłonność do chłonięcia wody, to wówczas mówimy o niej, że jest to powierzchnia hydrofilowa, czyli wodolubna.


To określenie może nie być dla Ciebie znane, chociażby z uwagi na jego obce brzmienie. Słowo to pochodzi z j. greckiego i w prostym tłumaczeniu oznacza przyjaciel wody.


Jeśli zaś powierzchnia, taka jak na przykład elastyczna wykładzina z PVC, odpycha wodę, nie przyjmuje jej w stopniu zauważalnym, to nazywamy ją hydrofobową.To określenie może brzmieć dla Ciebie bardziej znajomo, chociażby przez jego końcówkę "fobowy", który również pochodzi z j. greckiego i oznacza strach / fobię

i zdecydowanie często używa się go w kontekście np. strachu przed pająkami "arachnofobia", czy przed zamkniętymi pomieszczeniami "klaustrofobia".Uważaj jednak!


To zjawisko jest niezwykle ważne i nieuwzględnienie go podczas wykonywania prac związanych z czyszczeniem powierzchni może wiele kosztować twoją firmę.


Nie zawsze możemy być w stanie gołym okiem dostrzegać to zjawisko. Dlatego zawsze należy sprawdzać kartę techniczną materiału, np. podłogi.


Klient, nasz zleceniodawca powinien takową posiadać i Ci ją udostępnić (choć wiemy, jak wygląda rzeczywistość)...


Dlaczego to takie ważne?


Istnieją materiały, które nasiąkają wodą, ale nie dzieje się to zauważalnie.


Przykładem może być linoleum, stopniowo nasiąkające wodą, które jest na domiar złego, bez odpowiedniej wiedzy raczej trudno odróżnić od PVC. Jednym ze sposobów odróżniania, poza przeczytaniem informacji zapisanych w karcie technicznej materiału, jest przeprowadzenie tzw. testu palności.


Linoleum jest wykładziną pochodzenia naturalnego, a PVC to potocznie mówiąc plastik. Podczas spalania każda z tych wykładzin będzie wytwarzała inny zapach. Jednak absolutnie odradzamy przeprowadzanie testu palności jeśli nie dysponujesz dostateczną wiedzą, choćby z uwagi na zagrożenie pożarowe.


Jeśli nie wykonujesz prac, podczas których wymagane jest stosowanie większej ilości roztworu, to staraj się dbać o to, aby stosować go tylko tyle, żeby ścierka czy mop były jedynie wilgotne, nigdy ociekające.


To bardzo ważne, dlatego warto, abyś nie ulegał klątwie wiedzy (o której napisałem Tutaj!) i podzielił się tą wiedzą ze swoim personelem. Możesz nawet sprawdzić ich wiedzę na ten temat. Dobrze by okazało się, że są jej świadomi.


test wiedzy ze sprzątania


 

Daj znać, jakie jest Twoje zdanie!

Udanego dnia Ci życzę.

Wojtek.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie