Sprzątanie PRO ver. sprzątanie w domu

Zaktualizowano: 23 lip 2021Pewnie wiesz, że czyszczenie powierzchni w warunkach domowych, a robienie tego w ramach zawodu, różni się znacząco od siebie.


Czy masz jednak pewność, że Twój pracownik zna te różnice? Czasem jest tak, że nam się wydaje, że ktoś coś wie, a wcale tak nie jest. Dlatego warto dzielić się pewnymi informacjami nawet gdy wydają nam się one oczywiste. Zbyt często okazuje się, że oczywistymi wcale nie są.


Z reguły w domach używane są środki chemiczne zakupione w sklepie przemysłowym. Jest to tak zwana chemia gospodarcza. W większości są to środki gotowe do użycia sprzedawane w niedużych opakowaniach (np. 500ml) wyposażonych we właściwą końcówkę ułatwiającą nanoszenie i dozowanie środka. W domach nie przywiązuje się też takiej wagi do dozowania... wystarczy nalac "na oko", no może troszkę więcej żeby było czystsze.


Podczas czyszczenia zarobkowego pracodawcy wyposażają pracowników w profesjonalne środki chemiczne. Głównie są to bardzo wydajne koncentraty.

Ich gama jest szeroka co umożliwia odpowiednie dopasowanie działania środka chemicznego do konkretnego rodzaju czyszczonej powierzchni. Co najważniejsze, ponieważ źle dobrany środek może uszkodzić powierzchnię, dobry, świadomy wybór jest bezpieczny dla sprzątanej powierzchni.


Jednak nie tylko chemią wykonujemy czyszczenie! Potrzebne są jeszcze odpowiednie narzędzia.


Jeśli chcemy kupić do domu jakieś narzędzie do sprzątania ręcznego to kierujemy się do sklepu. Supermarkety posiadają w swojej ofercie całe regały z tego rodzaju sprzętem dedykowanym dla gospodarstw domowych. Bardzo często są to technologie zapożyczone ze świata profesjonalnego cleaningu. Niestety jednak obsługa w tych sklepach, nawet wyznaczona do obsługi danego stoiska, bardzo często nie dysponuje profesjonalną wiedzą na dany temat, więc kupujemy przeważnie coś, na co mamy ochotę.


Narzędzia używane do tzw. zastosowania profesjonalnego posiadają cechy podnoszące ergonomię pracy narzędziem.


Takie narzędzia często są tworzone z udziałem profesjonalnych cleanerów. Materiały zastosowane do wytworzenia tych narzędzi też mogą okazać się bardziej wytrzymałe z powodu bardziej intensywnego ich użytkowania aniżeli w gospodarstwie domowym, w którym przecież nie sprząta się 8 czy 12 czy nawet 24 godziny na dobę!

A przecież tymi profesjonalnymi narzędziami będzie ktoś pracował codziennie po kilka czy kilkanaście godzin.


Najczęściej kiedy psuje nam się w domu kij z uchwytem do mopa czy szczotki to wymieniamy go na nowy. Albo często kupujemy cały nowy mop ... bo był w promocji.

Dlatego często nie dbamy o to aby kupoważ dopasowane, wymienne końcówki mopów. Jak jeden nam się wytrze to kupujemy nowy. Przynosimy go do domu, okazuje się, że nie pasuje, więc cały komplet ląduje w śmietniku, a my kupujemy nowy mop ... może akurat był w promocji.


W przypadku narzędzia do zastosowań profesjonalnych zbudowane jest ono z elementów, które w prosty sposób można wymienić na nowe.


Powinna istnieć możliwość dokupienia zepsutego elementu. Będzie on na pewno dużo mniej kosztował niż cały nowy zestaw.

Tego typu narzędzia można kupić w wyspecjalizowanych hurtowniach lub bezpośrednio od producenta. Ich koszt jest większy niż tych, które kupuje się do domu, ale też zakup ich się bardziej opłaca.


Nie tylko to czym czyścimy, ale jakie powierzchnie czyścimy też się liczy.

Coraz częściej w toaletach można spotkać blaty umywalkowe wykonane z czarnego marmuru. Niestety w prosty sposób poprzez zastosowanie niewłaściwego środka chemicznego można taki marmur bezpowrotnie zniszczyć.


Zapewnienie wysokiej jakości usługi sprzątania we wnętrzach zaprojektowanych z drogich materiałów będzie wymagało odpowiedniego przeszkolenia personelu. Zniszczenie takich powierzchni będzie się wiązało z przyrostem kosztów, spadku zysku a nawet poniesieniem straty przez firmę sprzątającą.


Więc może lepiej nie implementować doświadczeń domowych na grunt profesjonalny?


Dużo osób, z którymi rozmawiam, mówi mi, że sprzątając w domu nie wykonują czynności za każdym razem w ten sam sposób i w tej samej kolejności. Nie opracowywali nigdy żadnego planu higieny ani harmonogramu czyszczenia własnego mieszkania. Trudno się temu dziwić, bo chyba nikt tak nie robi.


szkolenia cleaningowe

Sprzątając zawodowo ma się do czynienia z planowaniem wykonywania czynności. Z dokumentów takich jak np. plan higieny czy harmonogram czyszczenia można dowiedzieć się jakie czynności trzeba wykonać, w jakim miejscu, jakimi narzędziami i środkiem chemicznym, a coraz częściej też w jakim średnim czasie. Dzięki temu nie trzeba się zastanawiać od czego zacząć.


Niektórym wydaje się, że sprzątać potrafi każdy...

Niestety ktoś kto robi to zawodowo, profesjonalnie powinien posiąść dokładną wiedzę jak to robić!

W przeciwnym razie .... chyba jednak lepiej zapobiegać niż leczyć.


Zgadzasz się ze mną?


Nasze szkolenie to raptem kilka godzin i niewielki koszt jednostkowy per pracownik, a potencjalne oszczędności dla firmy mogą iść w dziesiątki tysięcy.

Jak to zrobić? Napisz do nas na info@cleanmode.pl chętnie złożymy personalizowaną ofertę dla Twojej firmy i pomożemy Ci zabezpieczyć ją przed nieprzyjemnymi zaskoczeniami spowodowanymi przez niewyszkolonych pracowników.


Miłego dnia!

Wojtek.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie